16 Mart 2015

ARIANA REINES. THE COW’dan


Ariana Reines’in hükümetin resmi raporlarından ve endüstri kataloglarından alıntılıyarak ve başlığını da Kuran’dan alarak yazdığı İnek, (New York: Fence Books, 2006) günlük konuşma dili ile uzman dilini birleştirerek cinsiyetçi, türcü uygarlaştırmanın kültürel rezonansını keşfetmeyi arzular. Gertrude Stein’ın da Tender Buttons’da (Paris: Claire Marie, 1914) yazdığı gibi: “bir gözden araştırma çıkar, seleksiyondan ise acı çeken sığırlar.”
HAYVANCILIKTA ÖLÜM HADDİ ORGANİK MADDENİN EN BÜYÜK KAYNAĞI. TİPİK BİR KADAVRANIN AŞAĞI YUKARI %32’Sİ KATI MADDE, %52’Sİ PROTEİN, % 41’İ YAĞ, %6’SI YAĞDIR. ERİTMEK HAYVANSAL BESİNLERE VE KÜMES HAYVANLARI ÜRETİM İŞLEMLERİNE BELİRLİ FAYDALAR SAĞLAR, BUNLAR HAYVANLARI BESLEMEK İÇİN GEREKEN PROTEİNİ SAĞLADIĞI GİBİ AYNI ZAMANDA DÜŞMÜŞ VE ÇARPILMIŞ HAYVANLARIN DA TÜKETİMİNE HİJYENİK BİR YOL SUNAR. BU İŞLEM SONUNDA ELDE EDİLEN UÇÜRÜNLERİN EKONOMİK DEĞERİ VARDIR VE UZUN SÜRE MUHAFAZA EDİLEBİLİRLER. UYGUN İŞLEMLER UYGULANDIĞINDA, BU ÜRÜNLERDE PATOJENİK BAKTERİLER VE TATSIZ KOKULAR KALMAYACAKTIR.

Onun üzerinden. Onun üzerinden.
Onun ağırlığını şişirerek bir gramer bulmaya çalışmalıyım.
Nasıl olur. Açan kişi.
Testereyle. Kolayca.
Bir gramer kadar açık.
Havanın taşıdığı ışık tozu.
Alt üst olmuş bir gecede
Geriye hiçbir şeyin kalmadığı bir kadavra.
Alt üst olmuş bir gecede
Açık, bir delik ki bir baş gövdesini kusuyor.

HAYVAN ÖLÜLERİNDEN ARTAKALANIN ERİTİLMESİ İŞLEMİ KADAVRALARI ÜÇ UÇÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEYİ İÇERİR- ŞÖYLE Kİ, KADAVRA ETİ (PROTEİNLİ KATILAR), YAĞ VE İÇYAĞI VE SU. BU, MEKANİK İŞLEMLERLE (ÖRNEĞİN ÖĞÜTEREK, KARIŞTIRARAK, PRESLEYEREK, SÜZEREK VE AYIRARAK), TERMAL İŞLEMLERLE (ÖRNEĞİN PİŞİREREK, BUHARLAŞTIRARAK, KURUTARAK) VE BAZEN DE KİMYASAL İŞLEMLERLE (ÖRNEĞİN ÇÖZÜCÜYLE ÖZÜTLEMEYLE) YAPILIR. KADAVRANIN TEMEL ERİTİLME İŞLEMLERİ, UFALTMAYI TAKİBEN PİŞİRME, AYIRMA, PRESLEME, ARDIŞIK SANTRİFUGASYON, ÇÖZÜCÜYLE ÖZÜTLEME VE KURUTMA GİBİ TEKNİKLERLE YAĞINI, SUYUNU VE PROTEİNLERİNİ AYRIŞTIMAYI İÇERİR. KADAVRA ETİ KİMİ ZAMAN HAYVAN BESLEMEK İÇİN DE KULLANILIR. EĞER HAYVAN BESİNİ OLARAK YASAKLANMIŞSA, YA DA KADAVRANIN BOYNUZ VE TOYNAK GİBİ KERATİN İÇEREN BÖLÜMLERİNDEN ÜRETİLMİŞSE, O ÜRÜN YENMEZ SINIFINA KONULUP GÜBRE OLARAK KULLANILABİLİR. İÇYAĞI HAYVAN YEMİNDE, YAĞLI ASİTLERİN ÜRETİMİNDE VE SABUN YAPIMINDA KULLANILABİLİR.

Bunu kaldırabilir misin.
Allopati.
Bilmiyorum. Rahatsızım. Buz gibi
Gökyüzünün gerçeği kadar.
Deliklerin içinde bile hâlâ birbirimize bir şeyler söylüyoruz.


Çeviren: Anita Sezgener

CİN AYŞE 13, BAHAR 2015
deneysel dosyadan

Hiç yorum yok: