16 Mart 2017

Nafia Akdeniz. Kraliçe de Çıplak!
Hepimizde bir ayıp-yasak tıpası; bir çekebilsek
her şey ‘şaar’! diye ortaya dökülecek –
Fikret Demirağ


NAFİA AKDENİZ. Kraliçe de Çıplak!*

İki meme ucu, girişli çıkışlı deliklerden inişli çıkışlı kıvrımlara, diz altı bel altı dil altı yeraltı hep mesele. Küçük kızın saç örgüsünden düşen kırmızı kurdele sarılınca gelin beline, çamaşır telinde asılı çarşafın lekesini çitile babam çitile. Yapma baba! Freud’un suratında kadın bulundu da kadının ne istediği hepten beter bir mesele. Memeleri geçtim, ucunu aradığım değnek, hey! Kaldıramadığımıza kalkar el, edep yedi kat yerin dibinde; Dante-lli mi ille? Dondum da giyindim, postum Adem’den hediye diye diye geldik esanslı meseleye. Havada aşk kokusu yok daha, çocuk kokuyor, çocuk çok korkuyor! Derisini soyacaklar, kraliçe de çıplak! Taç ve taht kavgası medeniyete mal oldu, biz mala kurban. Artırmanın açık olduğu yerde, bacak arasından içeri kaçan rahim duvarlarında kurşuna dizilir de, yasemin, yasemin dizecektik...

Saussure’a sansür, geldiler, göstermiyor bilim, bilmek ya da bilmemek: Oku! Allah’ın adıyla oku ve anla!...
giysisinin altında
çıplaktır kadın
giysisinin üzerinde
çırılçıplak
uzun bir bardak tutuyor
pencerenin önünde
sunacak mı sana?
sunmayacak mı?
tek başına içiyor
bakmıyor sana
böyle daha da çıplak

Ritsos, ‘şaar!’ diye ortaya dökse şu uzun bardaktakini kadın, boşalsak bardaktan, batsa balık Bataille, yaşamı olumlamak bu, erotik, ölüm bizi ayırana dek, didaktik. Ört, ört yüzünü, gerdek bu, açmakla geçer, ört, ört yüzünü, ölüm bu, geçmez. Mesele derin, tek giysin! Baştan çıkarma, üzerine gelir Baudrillard, porno’dan çıkarken görülürsün. Görün ama gördüğünü gösterme becerilerinle becerdiğin moda olur, derinin içinde rahat duramazsın. Makyajlı patinaj denemeleri ile mesele kapanır, elde kalan malzeme ile botokslu Bukowski okumalarına şaşarsın; Bir Mizaç Problemi:

canın cehenneme bebeğim...
tanınmamış bir Alman sanatçı tarafından
yapılmış suluboya nü bir resmi
sana gösterebilir miyim?
... yürüdü gitti.
sanattan pek anlamıyor.
onu çıplak görmek isterdim
belki de özgürlüğe kavuşmak için
resim yapabilirdim. Olmaz mı?

* Bu yazı daha önce Edep-Siz / In-Decent’ (Nisan 2016, Kıbrıs) isimli sergi/performans projesinin kitapçığında yayımlanmıştır.Hiç yorum yok: