10 Kasım 2008


LILITH NOIR

Hani bana dada…


Kadında da da da. Koşan vahşi atın, indirilen bir kırbaç darbesiyle yere düşmesinin gerilimiyle açıyoruz. Yerden kalkıp sizlere ateş püskürecek değil o. Artık umursamaz bir tırıs gitmedir kadındada. Ne vazgeçilmiş bir oluş ne yazılmış olana sadık püriten bir meryemana yorumudur.

Kadının kendini güneşte kavurarak ürün veren çorak tarla, şefkat dallarını yeryüzüne sarkıtmış zeytin ağacı, verdiklerinize karşılık terbiyesini istediğiniz uysal köpek olmadığını bilir kadın-dada.

Hamuru oynanmaktan çürütülmüş meyve bahçesi içindeki ölü vajina heykeli. Kendilerine toplumun heykeltraşları diyen özcü ucubelerin elinden çıkan ve bir türlü şekil veremedikleri o cinsiyet. Dada kutsal yaratılışı alaya alabilir, tükürülmüş olana gülebilir. Gülüyoruz. Fahişeler ve annelerin, hizmetkârlar ve patronların, ötekileştirdikçe nefes almanızı engelleyen eksik kaburga kemikleriniz olduğunu görmeyi istemedikçe sizler.

Kadındadadada. Ah çok özentiyiz, hani banacı serçe parmak kadar hasetiz, dadayı kendine biçen kadınlar.

Çırpınış ya da çelişkileri sürüklemiyor dadanın kucağına onu. Ki yalvarmak hiç değil. O çoktan hiçleşmiş olan, kendini çekingence istemek ediminden kurtarmış, bayağı anlamları ve mantıklı düşünceyi barsaklarında fırınlayıp yeryüzüne metan gazı olarak salan dadanın kendisidir.

Saplantılı bir hastalığın adı; ipek, bistüri ve botulinum toksiniyle bumbulaşık olan güzellik. Şapşal fondöten tanrıçasının plastik teninden akıtılan istencin salyalarını arıtmak içindir bütün bu bağırışmalar. Göze alınmış söylenecekler listesi oluşturmadan, sözcükleri okların ucuna bağlayıp gönderiyoruz hedefine. Sözcüklerimiz, mayasılı tutmuş otoriteye reçete edilen küçük kadın fitilleri değil. İyi gelmiyor.

Ve, hayır. Bir güne sıkıştırılmış, o her göçebe özgürlüğün içine tepiştirildiği devrimin diliyle konuşmuyoruz. Karmaşık değil. Dadacı yokediciliğin ardından tek kalacak olan şimdinin nefesi, alıp verdiğimiz.

Etrafındaki ateşi üfleyerek söndürmeye çalışanların ikiyüzlülüğünü görerek, kendini ütopyalarıyla zehirlemenin yolunu gösteriyor kadın-dada. İhtiyacı olan buydu: Serzeniş ve delilik..

2008


(cin ayşe'nin 2. sayısından)

Hiç yorum yok: